איך לבחור אסלות לבית?

 
 • או במילים אחרות
EXAI
כמו בכל תחומי הטכנולוגיה גם תחום ה"ישיבה" הפך מזמן לתחום התמחות בפני עצמו ואני מתכוון לחלק שעליו יושבים כולנו לפחות פעם ביום, הלא היא הישיבה בחדר הנוחיות.לפני שאתם ניגשים לבחור אסלה, לבית החדש כדאי לדעת מספר עובדות והשלכות שאנשי המכירות ברשתות השונות לא תמיד יספרו לכם, הפרשי המחירים בין סוגי האסלות גדולים אבל הכי חשוב לדעת - בחירה לא מודעת גוררת עלויות מפתיעות ופערים מרקיעי שחקים הרבה מעבר למחיר האסלה עצמה.


"בסה"כ אסלה לשירותים, מה אני כבר עושה שם?"
" אם רק הייתי יודעת לאן זה יגרור אותי"


משפטים כאלה ודומים להם אני שומע חדשות לבקרים מלקוחות תמי דעים שזה עתה סיימו לבנות או לשפץ את ביתם.
חדשנות טכנולוגית עשרות סוגים מאות דגמים , מוצגים כיום במרבית אולמות התצוגה, אסלה עם תאורה, אסלה עם חיישנים, אסלה עם זרמי מים בזויות ועוצמות מתכווננות, כל אלה ועוד הפכו כיום את המושג "אסלה תלויה" למוצר כמעט סטנדרטי שבשגרה, כזה שבחירה אחרת ממנו תהיה תמוהה, לעומת זאת אסלה פשוטה כזו שעליה רובנו גדלנו וישבנו, נדחקה לשולי אולמות התצוגה הפכה כמעט למילת גנאי ובמקרה היותר קיצוני בכלל לא קיימת. "אסלה רגילה? אצלנו? מה פתאום!"


מחירי האסלות כולל מכלי ההדחה (ניאגרות) עשויים לנוע בין 600ש"ח בקצה האחד ומנגד בקצה השני כאשר מדובר למשל באסלה משוכללת ממותגת ומעוצבת ע"י מעצב איטלקי מוכר המחיר עשוי להגיע עד ל10000ש"ח ואף יותר,(כן גם בכאלה נתקלתי). טווחי המחירים באמצע, נעים בין 2000-4500ש"ח.


האסלות מתחלקות כיום לשלושה סוגים עיקריים.


אסלה תלויה, אסלת מונובלוק, ואסלה רגילה (אסלת P) . הדבר שמבדיל ומגדיר למעשה כל אחת מהן הוא בעיקר מכלי ההדחה ואופן החיבור לרצפה: באסלה התלויה מיכל ההדחה יהיה בדרך כלל סמוי בתוך הקיר והאסלה תהיה תלויה על הקיר ללא מגע עם הרצפה, באסלת מונובלוק מיכל ההדחה גלוי אמנם אך מהווה מקשה אחת עם האסלה או יושב ישירות ע"ג האסלה עשויים שניהם מחרס, האסלה מונחת ישירות על הריצוף, באסלה רגילה מסוג P מיכל ההדחה עשוי פלסטיק גלוי ומחובר בצינור חשוף לאסלה שמונחת אף היא על הריצוף.


כמה דברים שחשוב להביא בחשבון על זו ה"תלויה":
כאמור אסלה זו מאוד פופולרית כיום, אחד היתרונות הבולטים של אסלה מסוג זה הוא ה"נקיון" במראה שלה, היות והיא מנותקת מהרצפה, דבר המאפשר נקיון הרצפה ביתר קלות , הזכר היחיד למיכל ההדחה הוא לחצן הורדת המים שנמצא במישור הקיר כאביזר יוקרתי בשלל עיצובים.
יחד עם זאת חשוב לדעת שאסלה תלויה גוררת עלויות נוספות בזמן הביצוע:
 • מהאינסטלטור שיבקש תוספת עבור התקנת האסלה - בממוצע כ500ש"ח
 • מיכל ההדחה דורש ביטון לרצפה ולקיר, כמו גם בניה עוטפת (בגבס או בבלוקים) עובדה שגוררת כ700ש"ח
 • הבניה בסעיף 2 במרבית המקרים תיצור פינות ומפגשים נוספים בין הפאות החדשות שנוצרו, המשמעות? עשויה להיות תוספת עבור עבודת החיפוי באריחים היות ובפינות כאלה בד"כ מניחים זוויות שמחירם וסוגם משתנה לפי הטעם והאיכות, או בהעדר פינות נדרש מהרצף לבצע חיתוך הקרוי "גירונג"- חיתוך אלכסוני שמעלים את המפגש בין אריח לאריח, תוסיפו במקרה הטוב כ300-500ש"ח ובמקרה הפחות טוב עד 1000ש"ח ויותר.
 • אותה בניה יוצרת בד"כ מעין מדף מעל האסלה שמזמין ומפתה אתכם במרבית המקרים לחפות בחומר שונה ע"י לוח שיש או עץ שלא תכננתם –במקרה הכי פשוט וזול כ300ש"ח.


כמה זה עולה לנו עד כה? בעבור דירה שיש בה נניח 3 חדרי שירותים (אורחים, הורים, וילדים) חישוב פשוט מלמד שלא דיי בהפרש שהסכמתם לשלם עבור האסלות התלויות עצמן, שכן עלותם גבוה מזו של אסלות רגילות (בממוצע נניח הפרש של כ 1300*3=3900 ₪) , תיאלצו להיפרד מ7500ש"ח נוספים, סה"כ הפרש מסתכם - בכ 11,400ש"ח בממוצע בעבור שדרוג אסלות.


בבחירת אסלה כדאי לקחת בחשבון כמה דברים נוספים:
 • אם חשקה נפשכם באסלה משוכללת עם תאורה או חיישנים למיניהם אל תשכחו לקחת בחשבון עלויות ביצוע של נק' חשמל (תוספת נוספת).
 • אם ניקיון והיגיינה חשובים לכם מאוד בדקו את המבנה הפנימי של האסלה – בעיקר החלק בו עומדים המים, רצוי מאוד שיהיה חלק והמשכי ללא מדרגות וזוויות חדות, הזויות מזמינות הצטברות של לכלוך- תופתעו לגלות דווקא בהרבה אסלות מעוצבות ומרשימות מבחוץ, מבנה פנימי מסועף, באסלות תלויות למשל הסיכוי למצוא מבנה פנימי רציף, נמוך יותר בשל המבנה המקוצר של גובה האסלה לעומת אסלות מסוג P בהם הסיכוי גבוה להמצאות מבנה פנימי טוב.
 • אתם עתידים לשבת הרבה על האסלה שתבחרו. אל תהססו להפגין את יכולות הישיבה שלכם להרגיש ולבדוק אם נח לכם – ( לא בבית לאחר שבחרתם, לפני כן, בחנות.)
 • בהתקנת אסלה תלויה הקפידו לוודא את גובה הריצוף העתידי, היות ואת גובה האסלה ה "תלויה", קובעים לפני הנחת הריצוף לעומת אסלה רגילה שמונחת כאמור ע"ג הריצוף. חשוב לדעת שסטייה של יותר משניים שלושה ס"מ מורגשת מאוד בנוחות הישיבה.
 • עם קבלת האסלות וודאו שאין בהם סדקים הן בצד החשוף ובעיקר בצד התחתון הנסתר, כמו גם וודאו שאין כתמים ע"ג הגלזורה.
 • זכרו - באסלה פשוטה מעבר למחירה הנמוך והאטרקטיבי יש יתרון נוסף- בעת שטיפת המים, היות ומיכל ההדחה בד"כ ממוקם גבוה יותר מהמיכלים האחרים, עוצמת המים בשטיפה תהיה יעילה הרבה יותר.


כעת תוכלו בהחלט להדיח ביעילות
בהצלחה :-)
לא לשכוח לפרגן ולהגיב בדף הפייסבוק שלנו