איך לבחור ריצוף חדש לבית

 
תקציר המאמר התפרסם בכלכליסט ב 20.10.12 (ראה קישור בתחתית הדף)

בעודכם ניגשים לבחור ריצוף חדש לבית מציעות בפניכם רשתות השיווק עשרות דוגמאות וסוגים שלאריחים, אנשי המכירות מציפים אתכם במושגים כמו: חיתוך לייזר, גלזורה, פוגות, רובה, ספק אם הבנתם את המשמעויות, לבסוף לאחר אין סוף לבטים אתם רוכשים את משאת נפשכם ומגלים בסיום העבודה ("אויי אברוך") שהגוון שונה מזה שהתכוונתם מלכתחילה, "צצים" מרווחים או הפרשי גבהים לא מתוכננים, המראה הכללי איך לומר? ממש לא מה שייחלתם?

הרי לכם מספר הנחיות ועצות כיצד לבחור ריצוף כך שתקבלו בדיוק (או כמעט בדיוק) את מה שתכננתם, במינימום מילים "מפוצצות" שמאוד אהובות על אנשי המכירות.

לצורך כך חשוב תחילה להבדיל בין סוגי הריצוף העיקריים הקיימים בשוק ולהכיר אך מספר מושגים כלליים מומלצים שיעזרו בהמשך:

הריצוף מתחלק לשני סוגים עיקריים - ריצוף טבעי - וריצוף תעשייתי.

הטבעי - זה ריצוף הנחצב מההר כגושי אבן גדולים ומנוסר לאריחים שעוברים עיבודים שונים- נהוג לכנותו "אבן טבעית".

"שיש" - זה לא משטח העבודה במטבח שלכם ולא ריצוף מפואר של בית מלון, זה בסה"כ כינוי לאבן טבעית שעברה"ליטוש". (עיבוד במספר שלבים שמחליק ומבריק את האבן).

ריצוף תעשייתי -כולל בתוכו את משפחות ה"קרמיקה" וה "גרניט פורצלן". אלה נוצרים במפעל. ע"י יציקה של חומרים שונים העיקרי בהם הוא החרס, נשרפים בתנורים מיוחדים ונחתכים לאריחים לרוב ע"י קרן לייזר, (מכאן המושג "חיתוך לייזר") ההבדלים המרכזיים בין קרמיקה לגרניט פורצלן הם שניים-הצביעה והחוזק. כלומר בקרמיקה רק השכבה העליונה צבועה ובגרניט פורצלן לכל עובי האריח. גרניט חומר חזק הרבה יותר הודות לאופן השריפה שלו על כן גם נפוץ כיום הרבהיותר.

יתרונות וחסרונות לכל סוג - שכדאי וחשוב להכיר:


יתרונות
חסרונות
ריצוף טבעי
ניתן ללטש אותו לאחר ביצוע, דבר המאפשר למעשה לקבל משטח ריצוף חלק ואחיד ללא מרווחים – כזה שבמגע יד ובעצימת עיניים לא נוכל לדעת היכן מתחיל והיכן מסתיים כל אריח.
בעל יכולת ספיגה של לכלוך ונוזלים כמו קפה או שמן שקשה מאוד להסירם באם לא נוגבו בטווח של מספר דקות, (אם כי ניתן לבצע טיפול מונע ספיגה פשוט ע"י מריחת סילר (נוזל מיוחד) אחת לחצי שנה, בדומה לשטיפת רצפה.
ניתן לתיקון נקודתי במקומות בהם נשבר או נסדק ללא עקבות.
לא ניתן להדביק על ריצוף קיים ומחייב פירוקו ופינויו (למעט מספר דגמים מוגבל שניתן לדקק אותם לעובי סביר להדבקה).
מראה טבעי לאוהבי הז'אנר, המכורים לדבר מתארים אותו כחומר "חי" – נושם.
המראה הטבעי לא אהוב על כולם, בדגמים מסוימים עשויים לקבל טקסטורות שונות, והבדלי גוונים בין אריח לאריח (אם כי בדגמים מסוימים ובתוספת תשלום ניתן לבקש מיון).
נחשב לחומר יוקרתי.
המחיר הכולל בדרך כלל יקר- בכ 100-130 ₪ למ"ר, היות והעבודה מחייבת שימוש בחומרים יקרים יותר, כמו גם שלב הליטוש בסיום העבודה המהווה שלב בפני עצמו
ריצוף תעשייתי
נחשב לחומר בעל דרגת שחיקה גבוה יותר מהטבעי (בעיקר בגרניט פורצלן).
בלתי ניתן לליטוש - מתקבל מראה המדגיש את הגבולות והמרווחים בין האריחים השונים (אלה הקרויים "פוגות" והמתמלאים ברובה – חומר מילוי בגוון לפי בחירה)
גוון וטקסטורה אחידים (אם כי זה עשוי להיות גם חסרון בעיני רבים - עניין של טעם וסגנון אישי).
עשויים להתקבל הפרשי גובה מזעריים בין אריח לאריח, (עד 1מ"מ). היות ושטח הפנים של האריחים לא בהכרח מדויקים. (ראו באותיות הקטנות של הספקים).
מבחר דגמים טקסטורות וצבעים עצום.
בלתי ניתן לתיקון נקודתי במידה וניזוק - מקרה כזה דורש החלפת אריח מלא.
ניתן להדבקה על גבי ריצוף קיים.
כיום ניתן להשיג אריחים בעובי של 3 מ"מ בלבד, חזקים ואיכותיים, המיועדים להדבקה על ריצוף קיים בלבד.מכאן והלאה זה הכול עניין של טעם אישי / עיצובי - אבל

רגע לפני שאתם מחליטים - על מה להקפיד וממה להיזהר?
  • התעקשו לראות יותר מדוגמת אריח בודד, צירוף של 6 אריחים למשל יצור מראה שונה מאריח בודד, מראה קרוב הרבה יותר למציאות בבית - נסו ותגלו הבדל משמעותי.
  • פרשו את הדוגמאות על הרצפה במידת האפשר ולא בעמידה על מתקן התצוגה, התאורה וההשתקפות עשויים ליצור אפקט והבדל משמעותי משחשבתם תחילה.
  • במידה ומדובר בגרניט פורצלן פרשו את האריחים עם מרווחים מינימליים של 2 מ"מ לפחות ("פוגות") – כפי שנדרש לרצף בפועל, באולמות התצוגה לרוב מוצגים אריחים צמודים ללא מרווחים – מרווחים אלה יוצרים מראה כללי שונה לחלוטין בין התצוגה למציאות בשטח – עובדה זו מהווה מקור אכזבות מספר אחד למראה הריצוף המתקבל בבית החדש.
  • זכרו,כל ניסיון להצמיד את אריחי הגרניט פורצלן בזמן הריצוף לא זו בלבד שלא יעלים את המישקים, יתרה מזו ידגיש את העיוותים באריח ועלול לגרום בחלוף הזמן לשבירתו בפינות או אפילו כבר תוך כדי עבודה- חבל. אם מישקים (הפוגות) הם לא המראה עליו חלמתם,בחרו אבן טבעית- ניתן להעלים בה כמעט לחלוטין את הפוגות.
  • בדקו את הכמויות היטב- ובכל מקרה הזמינו בין 10%-15% יותר, תמיד יש פחת ולא מן הנמנע לפרק ולרצף שוב חלקים מסוימים בשל אילוצים אופייניים בשטח.
  • זכרו שבגרניט פורצלן ייתכנו הבדלי גוונים בין סדרה אחת לאחרת, גם אם מדובר באותו דגם בעל מספר קטלוגי זהה – למעשה זו סיבה נוספת להקפיד על ההמלצה בסעיף הקודם - היות ואתם לא רוצים לגלות במקרה הטוב שהסדרה התחלפה ובמקרה הפחות טוב לגלות שהמלאי אזל בכלל.
  • מומלץ להזמין "פנלים" חתוכים מראש, (שיפולים על הקיר) ולא להשאיר את החיתוך לרצף בשטח, פרט המייקר מעט את ההזמנה אבל חוסך זמן יקר ובעיקר מקנה חיתוך מדויק יותר ו"נקי" יותר בבית מלאכה מאשר ע"י מכונת חיתוך ידנית בשטח.
  • "לאמיצים" ביניכם המעוניינים לבחור בגרניט פורצלן איכותי – החזיקו ביד שני אריחים, הניחו אותם פנים אל פנים האחד ע"ג השני לאחר שהסרתם מהם אבק וגרגירים- לחצו את האחד כלפי השני בכל ארבעת הפינות , כך תגלו אם קיים מרווח המעיד על עיוות (בטן) באריח. עיוות של עד חצי מ"מ בכל פינה יחשב לסביר – אך כמובן שלא מחויב המציאות.

 
למאמר השלם בכלכליסט
לחץ כאן
EXAI