זוגיות בבנייה

 
תקציר המאמר התפרסם בכלכליסט ב 16.08.12 (ראה קישור בתחתית הדף)

תהליך שיפוץ או בנית בית מזוהה ע"פ רוב כתהליך אינטנסיבי מאודוגדוש פרטים והפתעות. יש הגורסים כי החוויה הצפויה לקהל המשפצים בתהליך כזה מהווהלא פחות מאשר "מבחן" לזוגיות.

לא אחת אני שומע על זוגות שהתגרשו לאחר או בטרם סיימו לשפץ את ביתם,לעומתם ישנם לא מעט זוגות שכלל לא נכנסו לסטטיסטיקה כיוון שהצליחול"שרוד" את החוויה שבוודאי לא מנעה מהם עימותים וחיכוכים גם אםבד"כ נתפסים כבעלי אופי שליו ורגוע, ככל הנראה מעטים הם הזוגות שצלחו אתהתהליך באמת בכיף ובשלווה.

זוגות בתהליך כזה עשויים להתווכח ויכוח אמוציונאלי ארוך וסוער עלסוגיה מהותית – כמו למשל מספר המפלסים בבית המבוקש? ואותו זמן ואנרגיות יקדישולסוגיית סוג הברז בחדר הרחצה. פסיכולוגיים ומטפלים זוגיים ימהרו להסביר שהזוג לאבאמת מתווכח על "הברז", אלא על נושאים אחרים שצפים ועולים מעבר לברז.

מחקרים בנושא מדברים על כך שכמות ההחלטות העומדת בפני העומדים לבנותאו לשפץ משתווה לכמות החלטות שאדם ממוצע לוקח בפרק חיים שלם!!

הנה כמה דוגמאות להמחשת העניין:

מספר החדרים, אופן החלוקה, מטבח פתוח או סגור? מעץ מלא או פורמאיקה?סוג החלונות ?הידיות? התריסים? הגוון שלהם, סגנון מודרני כפרי או אולי וינטג'?,ריצוף טראצו פרקט אבן או פורצלן? מה גודל האריח ומה צבעו? עם פוגה של 2מ"מ אואולי בלי פוגה? עם פנל תואם או משלים? מיקום השקעים המפסקים? תוצרת גרמניה אואיטליה? תאורה שקועה נסתרת או תלויה?עם נישה או בלי נישה? מגבס או מבלוקים? עםצנרת SP או פקסגול? אסלה תלויה או מונובלוק? כיור עילימונח או שמא יצוק? משטח עבודה מקוריאן או שיש קיסר? וכן גם על ההתחבטות האין סופיתהאם ברז רחצה גבוה או ברז מסוג מפל?

נשמע מעייף? ככל הנראה מניתי לא יותר מ 5% מסך כל ההחלטות שעומדיםבפני מי שניגש לשפץ או לבנות, כאשר כל אחת מהסוגיות המוזכרות בקלות יכולה להתרחבלעוד עשרות אופציות במבחר גדלים, סוגים, חומרים וצבעים.

אני מוצא הרבה פעמים אנשים בתהליך כזה המקדישים שעות ולפעמים ימיםבהתחבטויות עבור סוגיות בשיפוץ ללא פרופורציה בין חשיבות האחת ביחס כלפי השנייה.

בכדי להמחיש אספר אנקדוטה כדוגמה על אותו זוג שהתלבט (בין יתרההתלבטויות) באיזה ברז לבחור לחדר הרחצה ביחידת ההורים, מתוך עשרות ברזים שהיובחנות, הגברת התבייתה לאחר כשעה של לבטים על ברז מסוג "מפל" (ברז יוקרתיומעוצב בשיטת זרימת מים ייחודית) הבעל לעומתה כל שביקש היה ברז עם זרוע גבוההע"מ שלא ישבור את הגב לדבריו בזמן צחצוח שיניים.

תוך שכל אחד מטיח את טיעוניו כלפי השני וממציא טיעונים מיני טיעוניםכאילו הוא נלחם בבית משפט בעבור צדק מוחלט, ובעודו מנסה לצבור נקודות זכות אצליכאילו הייתי אני השופט ועוד רגע ממש אני אמור לפסוק מי צודק, הטונים עלו אט אטלעוצמות דציבלים שגרמו לשאר הלקוחות באולם לסובב את הראש במבוכה, כשלא אחרו לבואגם "משפטי מחץ" שירדו לפסים אישיים כמו עוד זוג ישראלי "יפה".

הגברת: "לא נורא לא יזיק לך קצת להתכופף, תתחיל להזיז אתה"ת...." שלך סוף סוף, גם ככה אתה לא עושה כלום בבית"

הבעל: "בטח לא עושה בבית, אני עושה בחוץ...בשביל שאת תוכלילהרשות לעצמך לקנות ברז במחיר של מקרר, ועוד בחדר שגם ככה חוץ מאתנו אף אחד לארואה....מי יודע אולי את רוצה להשוויץ למאהב שלך"

אחסוך מכם את ההמשך ואת תגובת הגברת ואשאיר קצת מקום לדמיון.

אך אומר בהחלט שזו רק דוגמה קטנה מתוך עשרות רבות של סיפורים דומיםוצבעוניים שלו קיבצתי את כולן ניתן היה לכתוב ספר. (מי יודע, אולי עוד אעשה כן)
ניסיוני אמנם לימד אותי למצוא הרבה פעמים סוג של הצעת פשרה שתניח אתהדעת לכל אחד מבני הזוג, אבל לא תמיד מנעה ממני את חווית הדיונים האין סופיים עלברז, מזלף, או קרמיקה כזו או אחרת.

קטונתי מלהגיש לכם מתכון בטוח לזוגיות, אולם הנה מספר טיפים"לזוגיות בבניה" שעשויים להפחית מעט את העומס ולעשות יותר סדר בתוך יםהאפשרויות:
 • ראשית הקפידולהגדיר יחד עם האדריכל/ מעצב שבחרתם קו מנחה כללי לבית (הקונספט), חלקו אותולפרוגרמה כמותית כדוגמת רשימת מכולת, (מספר החדרים לסוגם, המפלסים והחללים השונים)ולפרוגרמה איכותית (האווירה המבוקשת, הסגנון העיצובי, חומרים עיקריים, גוונים וכו').
 • בכל נושא בו אתםמתקשים להחליט, הגדירו סדר עדיפויות ונסו לבדוק את חשיבותו למול הקונספט שהגדרתם,תגלו עד כמה רבות הן ההחלטות שאין בהם ולו רבב לשנות או לפגוע בקו הכללי,( לבן לאבהיכרך "קר" וחום לא בהיכרך "חמים"), הרבה מאוד החלטות בהחלטהפיכות ובוודאי שאינן הרות גורל (גודל האריחים באמבטיה?) - אתם עשויים לגלות שעצםההחלטה לפעמים חשובה הרבה יותר ממהותה, על אף שישנן בפרוש החלטות חשובות שמומלץלהתעכב עליהן מבחינה מקצועית, ולשם כך:
 • היעזרו באנשיהמקצוע הנכונים (לכם) ואל תחסכו בכך, זכרו שרומן השיפוץ מתמשך ואינטנסיבי, והוארומן לכל דבר- וודאו שישנה כימיה מצוינת בינכם לבין כל מובילי הפרויקט שלכם, אלתהססו להחליף בו ברגע שהתעורר בכם ספק בעניין, ככל שתתקדמו העלויות הכספיות שתגררוכתוצאה מכך רק יצמחו.
 • "סוףמעשה במחשבה תחילה", מקבל במקרה זה משמעות נוספת, גם הפעם אדגיש במיוחד,הקפידו להקדיש זמן רב לתכנון מוקדם – התייחסו בנפרד לחלקיו השונים של התכנון:תכנון מקצועי, תכנון תקציבי, תכנון ביצוע, עוד בטרם תתחילו בעבודות בשטח, אם צריךגם באלה היעזרו ביועצים הנכונים, (מנהלי פרויקטים למשל) תכנון תקציב נכון ומקצועילדוגמא, עשוי לשלוח אתכם היישר למחלקה מאוד ספציפית בחנות הברזים ולחסוך המוןהתחבטויות.
 • היו מספיקנחושים מחד והאמינו שיש ביכולתכם ללמוד לקרוא ולחקור בכל נושא ככל שעולה בחכתכם-
  (המידע בעידן האינטרנט בהחלט נגיש ורב יותר מאי פעם).
  ומאידך היו צנועים מספיק מלהאמין שיש ביכולתכם להחליף את בעלי המקצוע השונים,
  טורבאינטרנט לעולם אינו תחליף ליעוץ פרטני בשטח!
 • סבלנות ואורחרוח הנם חיוניים מאוד בתהליך זה – גייסו אותם וצאו לדרך חווייתית והגשימו לעצמכםאת החלום זה בהחלט אפשרי – אני ממליץ.


שנה טובה וזוגית :-)

 
למאמר השלם בכלכליסט
לחץ כאן
אומנות הבנייה - כלכליסט