כיפת ברזל פרטית

 
תקציר המאמר התפרסם בכלכליסט בזמן מבצע"עמוד ענן" (ראה קישור בתחתית הדף)

אין לכם ממ"ד? רוצים "כיפת ברזל" פרטית?
הנה האפשרות גם אם אתם גרים בבניין משותף גם אם אין לכם אפשרות להגדיל את המבנה.

בימים אלו כולנו מבינים וחשים את הצורך והחשיבות במיגון מפני טילים, פיקוד העורף מפציר בנו להיכנס לממ"ד בהישמע אזעקה, אולם לא לכולנו יש כזה בנמצא, חדר המדרגות כחלופה לא בהיכרך משרה עלינו את הביטחון הרצוי, מה עושים?

לצערי במלחמה הזו למי שאין ממ"ד או מקלט זמין כנראה יצטרך להישמע לפתרונות פיקוד העורף החלופיים, אולם למי מאתנו שמעוניין להתכונן טוב יותר לקראת המלחמה הבאה, קיים פתרון פשוט יחסית, כזה שאינו דורש תוספת בניה מעבר לגבולות הדירה, והוא "שיפור מיגון" של חלל קיים.

חשובלדעת שעקרון "שיפור מיגון" בהרבה מקרים הוא דרישה של פיקוד העורף, דרישה הכוללת מפרטים טכניים מאוד ממוקדים ומפורטים לרבות כמות וסוג הברזלוהבטון.

בדרך כלל דרישה זו של פיקוד העורף מגיעה במקרים בהם עומדת בפניו בקשה להגדיל מבנה מעל 12מ"ר, או אז מחייב החוק לבנות ממ"ד, אולם לא בכל מקרה קיימת אפשרות פיסית להרחיב את המבנה לטובת ממ"ד- מה עושים ? כחלופה דורש פיקוד העורף – "שיפור מיגון".

הרעיוןשל שיפור מיגון הוא לצקת למעשה ממ"ד בתוך חדר קיים, סוג של קופסא סגורה בתוךקופסא.

ניתןבהחלט ליזום שיפור מיגון ביוזמה פרטית ללא צורך או בקשה להגדלת מבנה.

כיצד עושים זאת? מה זה דורש? כמה זה עולה לנו?

שיטת הביצוע המהירה ביותר היא על ידי יציקה בהתזה, ע"י משאבת בטון מיוחדת, היתרון של שיטה זו הוא המהירות והחיסכון בבניית תבניות עץ ליציקה. החיסרון הוא כמות האדים והלחות שזה מפיק בזמן היציקה, רצוי מאוד לבודד את אזור היציקה משאר הבית בהנחה שגרים בו.

כאמור ניתן לצקת תקרה קירות ורצפה כולל דלת וחלון הדף לרבות פתחי אוורור בדיוק כפי שנדרש בממ"ד.

עלות היציקה משתנה ממקום למקום בעיקר ע"פ אפשרויות הגישה לדירה וגובה הקומה בבניין, כמו גם גודל החדר. העלויות נעות בין 30-40 אלף ₪.

כמו בכל דבר גם במקרה זה במידה וישנה התאגדות של מספר דיירים בו זמנית ניתן להוזיל את עלויות היציקה עד כ20%.

חשוב לזכור - יציקה זו דורשת אישור מהנדס וחישוב כמות הברזל והבטון כמו גם בדיקהו התכנות העמסת משקל על בניין קיים (מעטים מאוד הם הבניינים שלא יימצא בהם הפתרון לנשיאת המשקל החדש).
Read More
 
לקישור למאמר בכלכליסט
 
86655510big